RSS

Sto tysięcy nowych firm !

29 Mar

Taki jest cel. W okresie 2007-2013 dzięki wsparciu w formie szkoleń i dotacji na założenie własnej działalności powstać ma w naszym kraju 100 000 nowych podmiotów gospodarczych. To ambitny plan realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wsparcie otrzymać można aż z trzech różnych działań przewidzianych w tym programie. Warunek zawsze jest jeden, należy mieć własny pomysł na biznes, pomysł, który odpowiednio ubrany w biznes plan umożliwi przekonanie komisji rozdzielającej dofinansowanie.

Co należy zatem uczynić, by za unijne pieniądze otworzyć własną działalność gospodarczą.

Najpierw musimy zrozumieć na jakich zasadach dotacja jest przyznawana. Choć zabrzmi to niewiarygodnie część ludzi nadal myśli, że w tym celu należy wybrać się do najbliższego urzędu z dużą torbą na pieniądze.

Krok pierwszy – Beneficjent.

Kim jest beneficjent – to osoba prawna, która otrzymała środki na realizację projektu polegającego na rozdzielaniu dotacji. Beneficjentem może zatem być firma, stowarzyszenie, Jednostka Samorządu Terytorialnego lub Powiatowy Urząd Pracy. Beneficjent otrzymuje środki na realizację projektu. celem. Najprostszym porównaniem było by określenie Beneficjenta jako strażnika dotacji, który pilnuje by wykorzystana została w sposób właściwy. Zatem wbrew pierwotnym obawom rola Beneficjenta polega na tym – by wszystkie pieniądze rozdzielić. Udzielanie dotacji jest celem projektu, bez jej udzielania projekt nie może zostać zrealizowany. Musimy więc określić, kto otrzymał dofinansowanie i starć się zapisać do jego projektu. Do tej pory podpisano 560 umów z Beneficjentami tylko
w działaniu 6.2.

Krok drugi – Projekt.

Jak już napisano Beneficjent zaplanował, w jaki sposób ociągnie cel – czyli doprowadzi do powstania nowych firm między innymi dzięki rozdawanym dotacjom. Opis działań jakie podejmować będzie Beneficjent, by osiągnąć swój cel, wraz z określonym budżetem i harmonogramem działania stanowi projekt. Wiedza na temat podstawowych założeń projektu może być dla nas bardzo przydatna, zatem o ile to możliwe powinniśmy zdobyć jej jak najwięcej.

Krok trzeci – Beneficjent Ostateczny.

To nie pomyłka, wyobraźnia najwyraźniej zawiodła Urzędników w zakresie słowotwórstwa. Zatem dla łatwego zrozumienia, Beneficjent- to ten – który otrzymał pieniądze i je rozdaje, natomiast Beneficjent Ostateczny… No właśnie Beneficjentem Ostatecznym, czyli tym kto może otrzymać pieniądze na założenie własnej działalności być może jesteś właśnie Ty czytelniku. Beneficjentem Ostatecznym jest osoba która ma szansę otrzymać dotację bowiem została przyjęta do projektu.

Krok trzeci – Rekrutacja. Otóż to, do tej pory raczej dywagowaliśmy na temat tego gdzie kto i w jaki sposób rozdziela pieniądze, teraz natomiast czas na to, by wreszcie podjąć działania zmierzające do tego by móc tą dotację uzyskać. Skoro wiemy już kto w naszej okolicy jest Beneficjentem musimy określić, czy i na jakich zasadach można zapisać się do projektu. Pamiętajmy, że sytuacja w której można otrzymać nawet do 40 000 złotych sprawia, że nie będziemy jedynymi którzy będą chcieli się zapisywać. Sprawdźmy czy spełniamy kryteria rekrutacyjne (w większości przypadków pomoc przewidziana jest dla osób bezrobotnych) i najlepiej zapiszmy się w pierwszym dniu rekrutacji. Dobrze jest określić wcześniej jakie dokumenty będą potrzebne i zebrać je do kompletu. Pamiętajmy, że nawet sposób w jaki dostarczymy te dokumenty może być traktowany jako nasza wizytówka i finalnie zadecydować o otrzymaniu lub nie dotacji. Pamiętajmy, że wprawdzie wszyscy Beneficjenci będą szeroko reklamować swój projekt, to istnieje możliwość by dowiedzieć się o nim zupełnie legalnie, Wystarczy telefon lub mail do Wojewódzkiego Urzędu Pracy lub urzędu marszałkowskiego i zadanie pytania. Kto otrzymał dofinansowanie w ramach działań 6.2, 6.1.3 i 8.1.2 PO KL. Nie musicie Państwo nawet rozumieć co kryje się za tymi numerkami, po prostu nawiążcie kontakt z Beneficjentem nim jeszcze zacznie się reklamować. To tak jakby zupełnie legalnie wystartować w wyścigu o dotację, gdy inni jeszcze stoją w blokach startowych czekając na sygnał.

Krok czwarty – Pomysł.

Być może od tego elementu powinniśmy zacząć, jednak wielokrotnie odpowiadając na pytanie „w jaki sposób ugryźć te 40 000? ” zauważyłem, że pytanie „jak?” jest istotniejsze niż pytanie „na co?”. Jednak to niewłaściwe podejście, celem projektodawców jest doprowadzenie do sytuacji w której jak najwięcej firm powstaje i funkcjonuje dzięki uzyskanej dotacji. Dobry pomysł na biznes to najlepsza gwarancja sukcesu. Zatem nim jeszcze zaczniemy rozglądać się za dotacją już powinniśmy wiedzieć, na co zamierzamy ją przeznaczyć.

Krok piąty – Szkolenie.

Szkolenie jest elementem praktycznie niezbędnym, dzięki niemu przyszli biznesmeni mają się dowiedzieć co zrobić, by ich biznes miał jak największą szansę na powodzenie. Pamiętajmy, że szkolenie to miejsce w którym możemy się wykazać, praktycznie w każdej grupie szkoleniowej trenerzy mają swoje „typy” czyli osoby ich zdaniem nadające się do tego by otrzymać dofinansowanie. Nawet jeśli będziecie opuszczać spotkania szkoleniowe, spóźniać się na nie, migać się od nauki wtedy ta opinia powędruje za wami, do tych ludzi, którzy dzielić będą dotację.

Krok szósty – Biznes Plan.

To właściwie dokładny i sporządzony zgodnie z obowiązującą metodologią „przepis na biznes”. Przepis na biznes tym się różni od przepisu na ciasto, że w tym drugim przypadku grozi nam jedynie zakalec. Koszty związane z nieprawidłowym pomysłem na biznes, pomysłem, którego nie rozumiemy mogą znacznie przekroczyć owe czterdzieści tysięcy złotych. Czasami może pojawić się pokusa, by zlecić napisanie biznes planu komuś kto się na tym zna. Zachowanie mniej więcej w takim samym stopniu praworządne i rozsądne jak kupowanie prawa jazdy. I równie niebezpieczne.

Autor: Michał Organiściak

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 29 marca 2011 w Uncategorized

 

One response to “Sto tysięcy nowych firm !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: