RSS

Czy nowe zasady rozliczania wsparcia zachęcą firmy do korzystania z funduszy na wdrożenie nowych technologii?

22 Mar

Zbyt restrykcyjne zasady przyznawania kredytu technologicznego zniechęcały dotychczas przedsiębiorców do korzystania z tego instrumentu. Sytuacja wkrótce ma się zmienić po wprowadzeniu zmian zasad jego przyznawania.

Kredyt technologiczny jest to kredyt udzielany przedsiębiorcy przez bank kredytujący na realizację inwestycji technologicznej, który jest częściowo spłacany ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w formie premii technologicznej. Według starych zasad na wypłatę wsparcia trzeba czekać aż do momentu osiągnięcia pierwszych przychodów z inwestycji. Dlatego niewielu przedsiębiorców ubiegało się o tę dotację. Wprowadzane udogodnienia powinny ucieszyć potencjalnych Wnioskodawców.

Co się zmieni?

Najważniejszą i najbardziej oczekiwaną przez przedsiębiorców zmiana jest zniesienie obostrzenia w postaci konieczności uzyskiwania sprzedaży w kwocie równej wypłacanej premii technologicznej i umożliwienie wypłaty premii technologicznej jednorazowo po zakończeniu realizacji inwestycji technologicznej. Dzięki zmianie warunki wypłaty premii technologicznej będą analogiczne do warunków wypłaty dofinansowania w ramach pozostałych działań PO IG (udokumentowanie poniesienia kosztów kwalifikowanych oraz zakończenie realizacji inwestycji).

Kolejna zmiana polega na dodaniu do definicji nowej technologii pojęcia „nieopatentowanej wiedzy technicznej”, co ma na celu umożliwienie przedsiębiorcom ubiegającym się o kredyt technologiczny nabycia nowej technologii od podmiotu, który nie świadczy usług badawczo-rozwojowych, ale jest w posiadaniu nieopatentowanej wiedzy technicznej. Obecnie tego typu usługa może być świadczona jedynie przez podmiot, którego działalnością statutową jest świadczenie tych usług.

Zmiana polegająca na wykreśleniu w ustawie wyrazów „sfinansowane za pomocą kredytu technologicznego” ma na celu umożliwienie obliczania premii technologicznej od wszystkich wydatków poniesionych na realizację inwestycji technologicznej (sfinansowanych z wkładu własnego oraz z kredytu technologicznego), nie zaś wyłącznie od wydatków sfinansowanych z kredytu technologicznego. Zmiana ta umożliwi przedsiębiorcom uzyskanie refinansowania inwestycji technologicznej do 70% wartości inwestycji technologicznej, a nie jak obecnie do 70% wartości kredytu technologicznego, co stanowi ograniczenie znacznie bardziej rygorystyczne niż zasady udzielania pomocy publicznej.

Kolejna zmiana – umożliwienie rozpoczęcia realizacji inwestycji technologicznej po złożeniu wniosku o premię technologiczną i polega na umożliwieniu ponoszenia kosztów kwalifikowanych inwestycji po złożeniu wniosku o przyznanie premii technologicznej (a nie po jej przyznaniu, czyli po pozytywnej decyzji BGK o wsparciu).

Bardzo istotne jest również to, że wprowadzone zostały tzw. przepisy przejściowe, tzn. umożliwienie przeliczenia kwot i jednorazową wypłatę premii technologicznych, które zostały udzielone przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy oraz uregulowanie sytuacji przedsiębiorców, których wnioski nie zostaną rozpatrzone przed wejściem w życie nowelizacji. Wprowadzenie tych przepisów umożliwi przedsiębiorcom, którzy złożą wniosek o udzielenie kredytu technologicznego/premii technologicznej lub otrzymają kredyt technologiczny/premię technologiczną przed wejściem życie nowelizacji, uzyskanie takich samych warunków co do wysokości i sposobu wypłaty premii technologicznej, które będą przysługiwać przedsiębiorcom po wejściu w życie nowelizacji. Intensywność dofinansowania w postaci premii technologicznej będzie obliczana od 100% wydatków poniesionych na realizację inwestycji technologicznej, a nie od 70% jak obecnie.

Wszystkie zmiany wydają się być krokiem w dobrym kierunku…

Autor: Magdalena Zatarska

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 22 marca 2011 w Uncategorized

 

One response to “Czy nowe zasady rozliczania wsparcia zachęcą firmy do korzystania z funduszy na wdrożenie nowych technologii?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: