RSS

Musimy poczekać, aż będzie pani … czyli jak wyglądać ma wsparcie kobiet powracających na rynek pracy ?

14 Mar

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Niestety prawda życiowa często przegrywa z biurokracją, która nakazuje zachowania racjonalne jedynie z punktu widzenia urzędniczego biurka. Idealnym przykładem rzucania kłód pod nogę, w miejscu gdzie rolą urzędników powinno być wyciągnięcie pomocnej dłoni, jest interpretacja dotycząca definicji kobiety powracającej/wchodzącej na rynek pracy, po przerwie spowodowanej macierzyństwem i opieką nad dzieckiem, wydana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Definicja ta jest sprzeczna z głoszonymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szumnymi zapowiedziami skierowania unijnych środków na tworzenie i wsparcie działalności żłobków, planowane finansowanie realizacji projektów, „które przewidują uruchomienie specjalnych programów ułatwiających powrót do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci„. Jak twierdzi rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Bożena Diaby: dodatkowe środki mają stać się „zachętą dla rodziców do korzystania ze żłobka, a tym samym wczesnego powrotu do pracy po urodzeniu dziecka,

(źródło:http://www.gazetaprawna.pl/serwisy/fundusze_unijne/artykuly/494334,firmy_moga_tworzyc_zlobki_za_pieniadze_z_ue.html)

Z kolei w opinii Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, podstawowym kryterium wyróżniającym tę grupę docelową powinien być „brak stałego zatrudnienia wykonywanego przez nieprzerwany okres co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu”. Takie stanowisko jest całkowicie sprzeczne z ideą szybkiego powrotu forsowaną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej! Urzędnicy Pani Bieńkowskiej zadbali o to, by kierować pomoc do osób długotrwale bezrobotnych, świadczy o tym rozwinięcie definicji: „przy czym do okresu tego nie należy wliczać czasowych umów cywilnoprawnych zawieranych na okres krótszy niż 12 miesięcy, a także okresu trwania urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.. W praktyce oznacza przymusowe wyłączenie ze wsparcia PO KL kobiet chcących jak najszybciej powrócić na rynek pracy, zanim jeszcze włączone zostaną do grupy osób „długotrwale bezrobotnych”. Jest to szczególnie bolesne bowiem wsparciem, o którym mowa, może być dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zatem poczekamy, aż kobieta pragnąca powrócić na rynek pracy popadnie w prawdziwe tarapaty. Damy czas rozwinąć się takim negatywnym zjawiskom jak depresja, utrata wiary w siebie i własne umiejętności, pozwolimy kobietom poczuć się naprawdę źle, pozwolimy, by popadły w tarapaty finansowe i wtedy … wspaniałomyślnie im pomożemy! Wtedy za ciężkie unijne Euro przygotujemy dla nich działania ułatwiające znalezienie pracy, zorganizujemy pomoc psychologiczną, wsparcie doradców zawodowych.

Nie ograniczajmy się! Przygotujmy dla nich wspaniałe skomplikowane i drogie projekty pozwalające im wyjść z dołka. Starannie zapiszmy po stronie sukcesów wszystkie te Panie które po 12 miesiącach walki o normalność i o pracę dzięki naszym wspaniałym projektom znalazły zatrudnienie. Zróbmy na ten temat piękny film promocyjny z uśmiechniętymi aktorkami opowiadającymi o tym jak to PO KL zmienił ich życie. Tylko nie mówmy nikomu, że problemów, w jakie wpadły te osoby w znakomitej większości dałoby się uniknąć za znacznie mniejsze pieniądze. Nie mówmy, że najpierw pozwoliliśmy komuś zachorować, po to by móc chwalić się świetnymi skutkami naszej kuracji, o tym szzzzzzzzz….

Autor: Faber Consulting DRZL

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 14 marca 2011 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: