RSS

Interpretacja MEN o wynagradzaniu nauczycieli (9.1.1 POKL)

07 Mar

Jak już zapewne niektórzy z Was wiedzą w obecnym stanie prawnym (nie po raz pierwszy) doszło do pewnego rodzaju niezgodności, które skutecznie blokują możliwość pozyskiwania środków unijnych, w tym przypadku na rozwój przedszkoli.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Edukacji Narodowej (MEN) z dnia 30 września 2010 r., dotyczącym zatrudniania i wynagradzania nauczycieli w ramach projektu pn. ”Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych” (dotyczy także pozostałych Działań i Poddziałań w ramach PO KL), treść stosunku pracy, tj. sposób wynagradzania i wykonywanie obowiązków pracowniczych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (dalej JST), podlega przepisom ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Nauczyciele są zatrudniani w ramach etatu, którego tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi do 40 godzin i z tego tytułu JST ma obowiązek wypłacać im średnie wynagrodzenie gwarantowane w przepisach w/w ustawy.
Dodatkowo, zgodnie z art. 30, ust. 8 ustawy – Karta Nauczyciela środki finansowe przeznaczone na wypłatę średnich wynagrodzeń dla nauczycieli zagwarantowane są przez państwo w ramach budżetu JST. Podwyższenie wynagrodzenia nauczycieli ponad średnie może nastąpić tylko i wyłącznie ze środków JST, które stanowią ich dochód własny (art. 30 ust. 10b Karty Nauczyciela). Jednocześnie należy wskazać, że środki finansowe pochodzące z funduszy europejskich stanowią dochód JST, ale nie są jej dochodem własnym, bowiem środki te w budżecie państwa wyodrębnione są w budżecie środków europejskich.
Mając powyższe na uwadze, nie jest możliwe finansowanie wynagrodzeń średnich, jak też podwyższanie wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych zgodnie z przepisami ustawy Karta Nauczyciela ze środków przeznaczonych na realizację programów unijnych.

Wyżej wskazane stanowisko MEN stanowi bardzo poważny problem, gdyż tworzone w Poddziałaniu 9.1.1 ośrodki przedszkolne muszą realizować podstawę programową, co w świetle przywołanych wyżej przepisów oznacza, że nie ma możliwości finansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wynagrodzeń nauczycieli realizujących podstawę programową oraz zatrudnianych w oparciu o Kartę Nauczyciela.
Problem zbyt późno zauważyło także MRR, co zaowocowało ponownym zgłoszeniem się do MEN z prośbą o dokonanie kolejnej interpretacji mającej rozwiązać powyższy problem. Informację o tym, że taka interpretacja jest już przygotowana i czeka na zatwierdzenie uzyskaliśmy już w poniedziałek (28.02.2011 r.), jednakże od tego czasu żaden dokument w tej sprawie nie został opublikowany. Należy dodać, że już dawno zostały ogłoszone konkursy, m.in. konkurs zamknięty nr 1/POKL/9.1.1/2011 Poddziałanie 9.1.1 Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – nabór wniosków trwa od 21 lutego do 21 marca 2011 roku.
Dodatkowo poprzednie stanowisko MEN z 30 września 2010 roku, które wywołało tyle wątpliwości i zablokowało możliwość finansowania ze środków EFS wynagrodzenia nauczycieli pracujących w przedszkolach zostało usunięte ze strony.

Dzisiaj, po nieudanych próbach poprzedniego tygodnia udało nam się w końcu dodzwonić ponownie do MEN i uzyskać informację, że interpretacja jest gotowa, i czeka już tylko na podpis. Jednakże może się okazać, że trzeba będzie jeszcze nanieść poprawki, co spowoduje opóźnienie w publikacji. Wszystko wyjaśni się dzisiaj po 14-tej, gdyż wtedy po raz kolejny mamy zadzwonić do MEN, żeby dowiedzieć się jaka została podjęta decyzja. Jeżeli okaże się, że nie było zastrzeżeń, to od razu otrzymamy nowe stanowisko MEN na skrzynkę e-mail. Jak tylko uda nam się pozyskać nową interpretację, to opublikujemy ją tutaj. W obecnej chwili możemy mieć tylko nadzieję, że nie będzie żadnych opóźnień, bo bierność i powolne działanie ze strony ministerstwa już wystarczająco zblokowały możliwość uczestniczenia przedszkolom publicznym w konkursach w ramach Poddziałania 9.1.1.

Przedstawiciele MEN, trzymamy za Was kciuki!

Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu 7 marca 2011 w Uncategorized

 

One response to “Interpretacja MEN o wynagradzaniu nauczycieli (9.1.1 POKL)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: