RSS

Efekt ekologiczny – najważniejszy miernik przy ocenie projektów środowiskowych

25 Maj

Projekty środowiskowe to dosyć specyficzna odmiana typowych wniosków o dofinansowanie inwestycji. W ogólnym ujęciu projekty środowiskowe od reszty projektów odróżnia przede wszystkim istotny element: tzw. efekt ekologiczny, możliwy do osiągnięcia w wyniku realizacji danego przedsięwzięcia.

Czym jest ten efekt? Efekt ekologiczny to zakładany poziom ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska, jaki przyniesie zainwestowanie środków finansowych w dane przedsięwzięcie inwestycyjne, o które beneficjent aplikuje w ramach określonego konkursu. To wokół tego efektu budowane jest w zasadzie całe tło typowego projektu środowiskowego i koncepcja zmian, jakie projekt ma przynieść (w tym konstrukcja celów projektu). Efekt ekologiczny najczęściej wiąże się z planowanymi zmianami implementowanymi w sam proces produkcyjny firmy w zakresie pozytywnego wpływu na ochronę powietrza, ziemi, wód czy też ochronę przed hałasem.

Punktem wyjścia przy opracowywaniu projektu środowiskowego jest zatem odpowiednie zaplanowanie pożądanego, z punktu widzenia głównie przepisów prawa (norm środowiskowych), limitu zanieczyszczeń odprowadzanych do otoczenia firmy. Wyraża się go oczywiście w sposób ilościowy, a więc mierzalny. Co istotne opracowując wniosek o dofinansowanie należy przy tym oszacować wielkość tego efektu w dwóch momentach tj. przed i po realizacji inwestycji. Spodziewana zmiana ilościowa (np. redukcja ilości emisji pyłów, odprowadzanych ścieków, gromadzonych odpadów) pozwala na określenie podstawowego wskaźnika branego pod uwagę przy ocenie projektów środowiskowych – wskaźnika efektywności kosztowej uzyskania efektu ekologicznego, mówiącego oceniającym dany projekt, przy jakich nakładach inwestycyjnych możliwe będzie osiągniecie zakładanego mierzalnego i pozytywnego wpływu na stan środowiska naturalnego.

Projekty środowiskowe w dużej mierze oceniane są właśnie pod tym kątem, a więc im realnie mniejsze nakłady inwestycyjne na osiągniecie danego poziomu efektu ekologicznego, tym większe szanse na dotację.

autor: Łukasz Niedzielski

Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: