RSS

Kryzys w Grecji a fundusze unijne

11 Maj

Grecja – kolebka europejskiej cywilizacji, była również kolebką największego w historii kryzysu waluty europejskiej. Gospodarka Grecji przeżywa ciężkie chwile od kilku miesięcy – ubarwianie wskaźników, rosnący dług publiczny, wzrost bezrobocia, brak reform naprawczych doprowadziły kraj na skraj bankructwa. Unia Europejska analizowała sytuację i poszukiwała środków zaradczych. Dopiero nasilenie się kryzysu, „zarażenie” Hiszpanii i Portugalii, drastyczna obniżka ocen ratingowych wypłacalności Grecji, gwałtowne obniżenie się wartości euro, zmusiły Wspólnotę do podjęcia natychmiastowych działań. Najpierw mówiono o pakiecie pomocy opiewającym na 30 mld euro, skończyło się na obietnicy pomocy w wysokości 120 mld euro, pod warunkiem przeprowadzenia reform i dużych oszczędności, a także utworzeniu funduszu w kwocie 750 mld euro, który ma zapobiec podobnym kryzysom w przyszłości. Gospodarka europejska uspokoiła się. Unia ratuje Grecję i europejską walutę. Czy na długo? Czy ogromny zastrzyk finansowy pomoże Grecji wrócić na drogę rozwoju?

W latach 80 i 90-tych Grecja, Hiszpania i Portugalia były największymi beneficjentami funduszy unijnych. Dziesiątki miliardów euro wpompowane w gospodarki tych krajów nie pomogły im uniknąć kryzysu gospodarczego. Obecnie największym beneficjentem funduszy unijnych jest Polska. W tym roku rozpocznie się dyskusja nad kształtem dotacji unijnych w latach 2014-2020. Sytuacja Grecji, a także sposób i efektywność wykorzystania dotacji w Polsce będą miały kolosalne znaczenie podczas dyskusji nad kształtem funduszy w najbliższych latach. Polska będzie zabiegała o pozostawienie funduszy w niezmienionym kształcie – bez wątpienia obecnie korzystnym dla naszego kraju. Jednak czy w dłuższej perspektywie inwestycje w drogi, szpitale, kanalizację przyniosą więcej korzyści niż dotowanie innowacji, badań i rozwoju nowych technologii? Grecja, Hiszpania i Portugalia – one postawiły na rozwój infrastruktury. Finlandia i Irlandia- postawiły na innowacje i badania. W obecnej sytuacji odpowiedź nasuwa się sama.

Głównym celem Polski powinno być efektywne wydanie przyznanych funduszy unijnych, a nie po prostu „wydanie”. Niestety słaba organizacja struktur państwowych nadzorujących środki wspólnoty, zbyt skomplikowane  procedury wydawania środków unijnych, a także brak ewaluacji pieniędzy wydanych na projekty szkoleniowe, utrudniają efektywne wydawanie pieniędzy. Fundusze unijne wydane właściwie przyniosą nie tylko Polakom, ale całej Europie, zarówno korzyści doraźne, jak i długofalowe. Czerpmy z doświadczeń innych krajów. Pokażmy Europie, że „Polak potrafi” efektywnie wydawać fundusze unijne.

autor: Radosław Witkiewicz

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: