RSS

„(Nie)Logika” funduszowa

26 Kwi

Jaka jest „logika funduszowa”?

Praca doradcy funduszowego w firmie działającej na terenie całego kraju pozwala zbierać doświadczenia w zakresie funkcjonowania wszystkich programów operacyjnych i działania większości instytucji zaangażowanych w proces naboru i oceny projektów. Powinno to być doświadczeniem stymulującym do lepszej pracy. Powinniśmy znać odpowiedzi na wszystkie pytania, bo teoretycznie powinniśmy wiedzieć jak przebiega proces oceny w poszczególnych programach.
…ale czy tak jest?

Zarówno w fazie aplikacji, jak i oceny projektów sytuacja jest jasna… w teorii. Mamy dokumenty: uszczegółowienie programu, regulamin konkursu, kryteria oceny, wytyczne, itd. Dlaczego więc jesteśmy ciągle zaskakiwani? Dlaczego nie możemy być pewni niczego? Dlaczego odpowiedź na najprostsze pytania nie jest oczywista?

Podejrzewam, że większość czytelników (zarówno doradców, jak i ich Klientów) wie o czym piszę, ale na wszelki wypadek przykłady:
– czy zakup maszyny drukującej wymaga uzgodnień środowiskowych? nie? …znamy przypadki, gdzie koniecznie do wniosku należało dołączyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację projektu (oczywiście opłacony:)
– jak nalicza się VAT od płatności w ramach realizacji projektu? dla każdej płatności oddzielnie? a jak naliczają VAT generatory?
– czy projekty objęte pomocą publiczną mogą generować zysk? (jeśli myślicie, że tak, to przeczytajcie uważnie wszystkie wytyczne do SW – możecie znaleźć niespodzianki:)
– parafować czy podpisać? pieczątka czy bez?
– itd.

Pytania z gatunku łatwych, czasem głupich, ale odpowiedzi często nie są ani oczywiste, ani łatwe. Często logiczne odpowiedzi nie są prawidłowe, a logika jest różna w różnych instytucjach.

Z czego to wynika? Duża rotacja pracowników w instytucjach? Regionalizacja? Ciągłe zmiany „na lepsze”?
Zapraszam do dyskusji i dzielenia się doświadczeniami.

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: